W niedzielę 23 września braliśmy udział w pikniku Drogi Przyszłości na olsztyńskiej Starówce. Przygotowania do tej imprezy trwały od maja, bo nasza szkoła była współorganizatorem wydarzenia. Odpowiadaliśmy za przygotowanie oraz przeprowadzenie konkursu plastycznego i literackiego. Pracowaliśmy wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy.

Od razu wiedzieliśmy, że podczas pikniku na naszym stanowisku pojawią się roboty Dash. W czerwcu na ich zakup otrzymaliśmy fundusze od prezydenta miasta pana Piotra Grzymowicza. Wsparł tym samym działania Olsztyńskiego Klubu Kodujących Nauczycieli, który działa przy naszej szkole.

Do pomocy zaprosiliśmy wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu “Pomarańcza”, chłopcy z ochotą włączyli się do działań i służyli wsparciem najmłodszym uczestnikom zabawy. Roboty nie miały zbyt skomplikowanego zadania, ponieważ zależało nam, by z zabawy mogło skorzystać jak najwięcej dzieci. Należało poprowadzić robota do kubeczków i dotransportować je do mety. Na mecie uczestnik losował pytanie dotyczące ruchu drogowego i po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi otrzymywał wpis do książeczki-indeksu. Aby otrzymać nagrodę każdy musiał ukończyć 14 zadań. Nasze stanowisko było oblegane przez starszych i młodszych, Dashe wesoło pomykały po wyznaczonej trasie, a pisk radości było słychać, gdy nagle skręcały w sobie wiadomym kierunku i szalały kręcąc się wokoło.

Bardzo nas cieszyło zainteresowanie robotami, pytania rodziców o zajęcia z ich wykorzystaniem i sposobność, by pokazać tablet jako narzędzie do mądrej zabawy. Na pewno wiele dzieci zapamięta kierunki prawo, lewo, do przodu, w bok, do tyłu…można je utrwalać w nieskończoność. Zauważyliśmy też kilka osób, które wróciły do nas, by posterować robotami raz jeszcze. Mamy informację, że w pikniku brało udział ponad 300 dzieci, bo tyle rozdano nagród za ukończenie wszystkich zadań.

W imprezie wzięły również udział nasze uczennice, które pod kierunkiem nauczycielki muzyki Barbary Kity przygotowały taniec z szarfami. Brawurowo wykonana piosenka “Bądź gotowy dziś do drogi” przez Aleksandrę Pawłowską i Małgorzatę Furgał zebrała gromkie brawa.Uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody za udział w konkursie plastycznym. Kolejny piknik za rok.

Jolanta Okuniewska, Ewa Przybysz – trenerzy Mistrzów Kodowania

oraz Barbara Kita, Ilona Dukielska i Daria Narbut