Warsztaty „Wolni i równi pod względem godności i praw”

„Wolni i równi pod względem godności i praw” – uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w warsztatach po tym hasłem, przeprowadzonych przez panią Katarzynę Romanowską, która tematykę ochrony praw człowieka zgłębiała podczas międzynarodowego szkolenia programu Erasmus+ w Larnace.

Uczniowie na dzisiejszych zajęciach warsztatowych skupiali się na równości i wolności wszystkich ludzi, były dyskusje na temat tego, co ogranicza nasze prawa, ćwiczenia pokazujące z jakimi przeszkodami niektórzy się mierzą i jakie rozwiązania pomagają nam zmagać się z tymi problemami. Cieszymy się z takiego zainteresowania naszych uczniów tą niezwykle ważną tematyką!

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 2021

Na świecie trwają właśnie Erasmus Days, w trakcie których pokazujemy jak ważna jest współpraca międzynarodowa – także między szkołami w różnych krajach. Nasz projekt My Roots Become Our Wings – Travel Agency dobiegł już końca, ale to właśnie dziś wraz z najmłodszymi uczniami naszej szkoły odsłoniliśmy pamiątkową tablicę na szkolnym podwórku. Przypominać będzie nam o naszej trzyletniej współpracy w programie Erasmus+. Pod miłorzębem, drzewkiem symbolizującym pamięć, posadzonym podczas wizyty naszych partnerów projektowych znajduje się jeszcze jedna ciekawostka – kapsuła pamięci, do której razem z naszymi gośćmi z Cypru, Rumunii, Włoch, Austrii i Litwy wrzuciliśmy pamiątki związane z naszymi krajami. Może już za kilka lat najmłodsi uczniowie Trzynastki odkopią erasmusowe artefakty!

#ErasmusDays#ErasmusDays2021

Wirtualna mobilność – dzień 3

Erasmus+ MY ROOTS BECOME OUR WINGS – TRAVEL AGENCY dobiegł końca!

Nasz trzyletni projekt podsumowaliśmy zdalnym spotkaniem uczniów i nauczycieli. Na sam koniec Rumunia i Włochy zabrały nas w wirtualne podróże po swoich krajach. Rozmawialiśmy dziś o naszych językach i tym, że nawet języki mają wspólne korzenie.

Trenowaliśmy wspólną pracę w kilku różnych aplikacjach i narzędziach i zdaliśmy sobie sprawę jak wiele potrafimy. Nasi uczniowie coraz odważniej się komunikują, biegle korzystają z nowoczesnej technologii, szybko rozwiązują problemy, potrafią współpracować, są ciekawi świata i wiedzą, jak okazać szacunek innym ludziom. W takim programie jak Erasmus widać, że nie mamy się czego wstydzić i możemy być z siebie dumni. Mamy skrzydła! Dziękujemy naszym przyjaciołom z Cypru, Włoch, Rumunii, Litwy i Austrii za tę trzyletnią przygodę!!!

Wirtualna mobilność – dzień 2

Dzień drugi naszej wirtualnej mobilności w Erasmus+. Dzisiaj zajęcia przygotowały Litwa oraz Polska! Rzuciliśmy wyzwanie naszym partnerom, zachęcając do sprawdzenia się w polskich łamańcach językowych. Następnie uczniowie z Cypru, Rumunii, Włoch i Litwy przechodzili przygotowany przez nas escape room o Polsce. Przypomnieliśmy film o Olsztynie oraz zaprezentowaliśmy najważniejsze polskie zabytki. Finałową aktywnością było odtwarzanie ich w… Minecraft

Mnóstwo zabawy i nauka najróżniejszych umiejętności dla wszystkich. Dzisiejsze zajęcia przygotowali: p. Katarzyna Romanowska, p. Katarzyna Beliniak, p. Maciej Gołębiowski, p. Kamila Gogolewska i p. Sara Gałązka.

Wirtualna mobilność – dzień 1

Rozpoczęliśmy dzisiaj trzydniową wirtualną mobilność w projekcie MY ROOTS BECOME OUR WINGS – TRAVEL AGENCY Erasmus+

Przez trzy dni nasi uczniowie spotykać się będą z kolegami z partnerskich szkół online i w ten sposób będą pracowa nad kolejnymi zadaniami, podsumowującymi wiedzę o naszych krajach, oraz ćwiczyć nowe umiejętności technologiczne. Dzisiaj bawiliśmy się świetnie na zajęciach przygotowanych przez nauczycieli z Cypru. Opiekę nad naszą reprezentacją sprawowały panie Jolanta Okuniewska i Katarzyna Romanowska.

Spot reklamowy o Olsztynie

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi wyjazdy, wycieczki, odwiedziny…. Jeśli chcecie namówić jeszcze kogoś na wizytę w naszym pięknym Olsztynie, może skorzystacie ze spotu reklamowego stworzonego przez klasę 7c?

Pomoc i opieka nad realizacją projektu: p. Katarzyna Beliniak, p. Katarzyna Romanowska i p. Maciej Gołębiowski.

Projekt „Recipes Book”

Przedstawiamy Wam kolejny efekt pracy naszych uczniów w programie Erasmus – stworzoną wspólnie z naszymi partnerami książkę kucharską.

Znajdziecie tutaj dwie tradycyjne potrawy z każdego kraju! Część z nich ugotowaliśmy wspólnie podczas warsztatów w Olsztynie w 2019 roku, a część powstała zdalnie. Zachęcamy gorąco do odnalezienia naszych tradycyjnych potraw oraz do dalszych kulinarnych podróży!

Recipes Book – Erasmus+

Projekt „City Tour”

Nad tym pomysłem zastanawialiśmy się bardzo długo, ale tydzień przed przejściem na pracę zdalną udało się go uwiecznić w pamięci karty kamery. Dzięki naszym zdolnym uczniom i niezawodnym filmowcom z To się kameruje, którzy nieodpłatnie (!) pomogli nam zrealizować nasz pomysł 😉 udało się stworzyć CITY TOUR naszej pięknej stolicy Warmii i Mazur, czyli kolejny element naszego projektu Erasmus+, w którym pokazujemy i promujemy nasze korzenie 🙂
Zachęcamy Was do obejrzenia i udostępniania filmu i pokazania przyjaciołom jak zdolne są nasze trzynastkowe dzieciaki i jak PIĘKNYM miejscem jest nasz Olsztyn!
Przygotowanie uczniów: panie Sara Gałązka i Katarzyna Romanowska

#podrozojdotutaj #olsztyn #szczesliwa13 #erasmus

Foldery turystyczne – Polska i Cypr

Poland meets Cyprus

Poland Folder

Projekt „Wakacje mijają, wspomnienia zostają”

Podsumowaliśmy szkolny projekt Erasmus+ „Wakacje mijają, wspomnienia zostają”
Z otrzymanych od uczniów zdjęć zostały stworzone aż trzy! tablice na stronie Linoit. Zapraszamy do wchodzenia w linki poniżej i zapoznania się z wakacyjnymi wspomnieniami uczniów Trzynastki. Z pewnością mamy czym się pochwalić przed krajami partnerskimi Erasmus+.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych szkolnych projektach i konkursach!

Linki:
Project: Holiday pass, memories remain

– part one
http://linoit.com/…/…/Holidays%20pass%2C%20memories%20remain

– part two
http://linoit.com/u…/sp13olsztyn/canvases/Holiday%20pass%202

– part three
http://linoit.com/u…/sp13olsztyn/canvases/Holiday%20pass%203

Wizyta w Rumunii

Rozpoczęliśmy kolejne spotkanie w naszym Erasmusie! Pani dyrektor, Daria Narbut i koordynator projektu, pani Katarzyna Romanowska w dniach 21-25 listopada 2019r. odbyły wizytę w Braszowie w Rumunii. Rozmawialiśmy tam m.in. o wspieraniu przedsiębiorczości uczniów.

Pierwszego dnia poznaliśmy tradycyjne rękodzieło, kuchnię, pieśni i tańce – nasza delegacja w Rumunii miała przyjemność zgłębić lokalne tradycje podczas szkolnego festiwalu przygotowanego przez uczniów, rodziców i nauczycieli w Braszowie .

Erasmus, dzień 2 – w Rumunii udało się pani dyrektor spotkać dwie swoje imienniczki. Jak się okazało Daria to bardzo popularne w Rumunii imię!

Trzeciego dnia uczniowie i nauczyciele zabrali nas na wycieczkę i pokazali nam swoje korzenie – przepiękny region Transylwanii. Zwiedziliśmy Braszów, Sigisoarę, twierdzę Rupea i oczywiście słynny zamek Drakuli – Bran.

Ostatniego dnia nasza reprezentacja wzięła m.in. udział w warsztatach LEGO Education razem z uczniami szkoły w Braszowie. Podczas dyskusji o miejscu technologii w szkole, z przyjemnością podzieliliśmy się tym, co robimy w Trzynastce, a do Olsztyna przywieźliśmy też nowe pomysły!

Erasmus Days

10.10.2019r. Z okazji #ErasmusDays zapraszamy do odwiedzenia w holu naszej szkoły galerii zdjęć z krajów, które odwiedziliśmy w naszym projekcie oraz z majowej wizyty naszych partnerów w Polsce

Wspomnienia z wizyty w Austrii

Przypominamy drugi przystanek w programie Erasmus+. W marcu pani wicedyrektor Ewa Woźniak i pani Katarzyna Romanowska wzięły udział w spotkaniu nauczycieli naszych partnerskich szkół w Austrii. Temat spotkania to “Culture in a Box” – nauczyciele rozmawiali więc o kulturze, budowaniu szacunku, edukacji włączającej i wzajemnym poznawaniu się. Wzięli udział w szkoleniach z użycia narzędzi TIK, takich jak Scratch, Kahoot i Seesaw. Wspólnie z uczniami prowadzili też warsztaty, podczas których stworzyli plakaty o swoich krajach. Nauczyciele podczas spotkania zwiedzili też stolicę regionu, Linz, lokalne muzea, oraz wzięli udział w szkolnym festiwalu, podczas którego uczniowie, rodzice i nauczyciele z St Peter Am Wimberg zaprezentowali kulturę Austrii – ludowe tańce, pieśni, rękodzieło i kuchnię. Tak uczyliśmy się jak przygotować naszą szkołę na majową wizytę naszych gości.

Podsumowanie pierwszego roku z Erasmus+

Podczas wakacji podsumowujemy nasz pierwszy rok z Erasmus+!
Pierwszym przystankiem dla naszych nauczycieli była szkoła w Aya Napa na Cyprze. Jak mówi nazwa naszego projektu – My Roots Become Our Wings, czyli Moje Korzenie Stają się Naszymi Skrzydłami. W październiku delegacja naszych nauczycieli, panie Jolanta Okuniewska i Katarzyna Romanowska wzięły udział w szkoleniu, podczas którego nauczyciele ze szkół partnerskich dyskutowali na temat edukacji włączającej w wielokulturowym świecie. Rozmawialiśmy o tym, jak dzieci mogą dzielić się tym skąd pochodzą, opowiadać o swojej kulturze i pozostawać otwartymi na to, co nowe i inne. Zachęcamy Was do obejrzenia relacji z pierwszego erasmusowego spotkania!
publikacja Erasmus+ na Cyprze

Podsumowanie 2 semestru w projekcie w roku szkolnym 2018/2019 i refleksje gości na temat wizyty w naszej szkole: publikacja Erasmus+

Czas pożegnań

Nadszedł czas pożegnań. 31 maja 2019r. zakończyła się wizyta naszych przyjaciół z programu Erasmus+. Uczniowie podsumowali swoje działania podczas wspólnych zajęć, obejrzeli przedstawienie „Ekologiczna Królewna Śnieżka”, a następnie bawiliśmy się wszyscy na Dniu Sportu i popołudniowym ognisku z pokazem tańców warmińskich.

Kapsuła czasu i drzewo pamięci

Kapsuła czasu pełna pamiątek ze wszystkich krajów Erasmus+ i upamiętniające nasze spotkanie drzewko miłorzębu .

Wycieczka do Skansensu w Olsztynku

29.05.2019r. Erasmus- dzień 3! Nie ma lepszego miejsca, by zaprezentować architekturę i tradycję Warmii i Mazur niż Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku ? A na koniec słynne olsztyneckie jagodzianki ?
Opieka nad grupą: p. Maciej Dziuba, p. Kamila Janasz i p. Katarzyna Romanowska

Wycieczka do Gdańska

 28.05.2019r. W drugim dniu wizyty projektu Erasmus+ zabraliśmy naszych gości do Gdańska. Zwiedziliśmy razem ważne dla naszej historii miejsce - Muzeum Drugiej Wojny Światowej i pospacerowalismy po gdańskiej starówce. Mimo deszczowej pogody, wracamy pełni wrażeń ?☂️?
Opieka nad grupą: p. Kamila Janasz, p. Barbara Popławska, p. Katarzyna Romanowska

Wizyta u pani Wiceprezydent Olsztyna

Nauczyciele z programu Erasmus+ razem z panią dyrektor Darią Narbut i panią Jolantą Okuniewską odwiedzili dzisiaj Ratusz, w którym odbyło się spotkanie z panią wiceprezydent Olsztyna - Ewą Kaliszuk. Później nie mogło oczywiście zabraknąć spaceru po olsztyńskiej starówce. 
Zapraszamy do przeczytania artykułu na stronie Olsztyn24.
https://www.olsztyn24.com/news/33967-o-tym-jak-korzenie-dodaja-skrzydel-rok-z-erasmus-w-sp13.html

Wizyta gości z Erasmus+ w SP 13

27 maja 2019r. oficjalnie przyjęliśmy w naszej szkole gości z programu Erasmus+, którzy przyjechali do nas z Cypru, Włoch, Austrii, Litwy i Rumunii. 
Pani dyrektor Daria Narbut, pani wicedyrektor Ewa Woźniak i pani Katarzyna Romanowska przywitały wszystkich w języku angielskim na uroczystym apelu. Następnie wspólnie został zaśpiewany hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” i hymn UE „Oda do radości”. Uczniowie naszej szkoły w części artystycznej zaprezentowali warmiński taniec (klasy 2a i 2b) i pieśń Pofajdok oraz taniec z biało-czerwonymi szarfami. A reprezentacja uczniów z klasy pierwszej przywitała się w rodowitych językach naszych gości. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich otrzymali powitalne prezenty i identyfikatory.

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie całego apelu, dekoracji oraz występujących uczniów: pani Katarzynie Romanowskiej, pani Barbarze Kicie, panu Maciejowi Gołębiowskiemu, pani Barbarze Zwolskiej, pani Beacie Jarzyńskiej i pani Agnieszce Wieczorek.

Tak zaczął się ciekawy tydzień z Erasmusem+ w SP 13 ?

Erasmus+ w SP 13

Kartki świąteczne

Święta to czas składania życzeń bliskim ?Przygotowaliśmy więc własnoręcznie kartki z życzeniami dla naszych przyjaciół i partnerów z programu Erasmus+.