W ten weekend odbyła się VI Ogólnopolska Noc Bibliotek, w której udział zadeklarowało aż 1033 bibliotek, tej ze Szczęśliwej Trzynastki również nie mogło zabraknąć, dlatego zebraliśmy się w piątek, o godzinie 17.00, żeby rozpocząć tę niezwykłą noc.

Na początek odczytaliśmy wiersz Jacka Cygana, pt. „Klimat na czytanie”, którego tytuł jest identyczny jak hasło tegorocznej akcji. Następnie poznaliśmy nową formę teatru – KAMISHIBAI (Papierowy Teatr). Wysłuchaliśmy historię o dziewczynce, która choć chciała, nie mogła chodzić do szkoły.

Ochotnicy mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z ramką, która była wykonana w całości z recyklingu – do jej przygotowania wykorzystano stare, nieużywane kartony, podręczniki.

Kolejnym etapem nocnych przygód była aktywna gra w formie Escape Roomu, zatytułowana „Tajemnice Szkolnej Biblioteki”. Uczniowie przed jej rozpoczęciem musieli odpowiedzieć na trzy pytania: „Czy jesteście na tyle odważni, by rozwiązywać nawet najtrudniejsze zadania? Czy potraficie ze sobą współpracować? Posiadacie wystarczającą wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin?” Gdy wszyscy potwierdzili gotowość do podjęcia wyzwania, małymi grupami udali się do odpowiednich sal, w celu poszukiwania kopert z zadaniami. Uczniowie dzielnie poszukiwali, rozwiązywali zagadki i współpracowali, aż poznali tajemnicze hasło, które było przepustką na seans filmowy.

W tym roku oglądaliśmy film, pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansona, opowiadający o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.

Później uczniowie mogli udać się do biblioteki, żeby poznać ją w nowych okolicznościach, po zmierzchu, w blasku świec, tam tworzyli książkowe jeże, które mogli zabrać ze sobą do domu.

Nocna przygoda zakończyła się wręczeniem certyfikatu Nocnego Poszukiwacza Przygód i Obrońcy Przyrody oraz słodkich upominków.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok!