1 marca na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku obchodzone jest polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

W roku największej aktywności podziemia – 1945 działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło zamordowanych.

Na lekcjach historii zapoznaliśmy się z literaturą, filmami , które  przedstawiają  losy Żołnierzy Niezłomnych. Zapoznaliśmy się również z biografią poszczególnych żołnierzy. Uczniowie podczas lekcji przygotowali plakaty, lapbooki oraz prezentacje multimedialne. Została również przygotowana wystawa tematyczna .

Przygotowanie : p. Renata Dembińska, p. Gabriela Krzesińska

Bieg Tropem Wilczym – dwieście uczniów i uczennic naszej szkoły wzięło udział w X edycji biegu, zorganizowanego w naszej szkole. Bieg organizowany jest tradycyjnie 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 W OLSZTYNIE marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia składamy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia. Nasz bieg odbędzie się na terenie boiska szkolnego. Trasa na dystansie 1963 metrów wskazuje rok, w którym zastrzelony został ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. "Lalek". w biegu może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły. Wszyscy chętni proszeni są zgłaszanie się do piątku 25 lutego 2022r do nauczycieli wychowania fizycznego: pani Natalii Niewiadomskiej pana Mateusza Laseckiego. Szczegółowe informacje zostaną przesłane w późniejszym terminie. Na uczestników czekają niespodzianki! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją
Może być zdjęciem przedstawiającym książka i tekst „TROPEM K WILCZYM XEDYCJA2022 EDYCJA 2022 1 a”
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, ludzie stoją, obuwie i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu