Historia mówi przez pokolenia
W dniach 13-15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Narodowej. Na zaproszenie Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie w drugim dniu kongresu grupa wyróżnionych uczniów z klas ósmych oraz redakcja gazetki szkolnej „Spod ławki” z klasy 2a wyruszyła do Warszawy, aby przeżyć edukacyjną podróż historyczną, wziąć udział w licznych i bardzo atrakcyjnych warsztatach, obejrzeć teatr dla najmłodszych, uczestniczyć w wydarzeniach związanych z najnowszą historią Polski oraz zapoznać się ze strefą nowych technologii („Gra Szyfrów”, „Szybowcowa ‘87”, Drukarnia „Solidarności Walczącej”).
Nad naszą historyczną wyprawą dzielnie czuwał pan Mateusz Wojciechowski, lecz mogliśmy też liczyć na opiekę i wsparcie pani Wiolety, pana Dawida i pana Łukasza z Delegatury w Olsztynie i Oddziału IPN Białystok. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie naszym uczniom udziału w tak niecodziennej lekcji historii.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Renata Dembińska. Paulina Koza, Dorota Szczerbińska – Łojko.
W ramach Kongresu Pamięci Narodowej – uczniowie z klasy 2a – redakcja szkolnej gazetki „Spod ławki” – pod opieką pań: Pauliny Kozy i Doroty Szczerbińskiej – Łojko, zamiast w szkolnych ławkach w swojej ulubionej sali 107, spędzili czas na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Swoją historyczną podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Teatrzyku Misia Wojtka i wysłuchania niesamowitej opowieści o niedźwiedziu Wojtku – żołnierzu armii gen. Władysława Andersa. Następnie udaliśmy się do Strefy Malucha , w której najmłodsi uczestnicy kongresu mogli liczyć na wiele atrakcji. Pracownicy IPN przygotowali wystawę starych przedmiotów, które wzbudziły ogromne zaciekawienie naszych redaktorów: filmy edukacyjne, gry, quizy, układanie puzzli, krzyżówki i rebusy oraz kolorowanki z serii Zwierzęca Brygada, z których powstawały pamiątkowe magnesy. Swoją wyprawę zakończyliśmy w Strefie Komiksów jako bardzo aktywni uczestnicy warsztatów tworzenia komiksu, dzięki którym wszyscy poczuli się jak prawdziwi rysownicy, a przede wszystkim mogli udoskonalić swój dziennikarski warsztat pod okiem fachowców. To były wspaniałe chwile, oczywiście z barwną historią Polski w tle.
Zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji…
Starsza młodzież naszej szkoły, pod opieką pani Renaty Dembińskiej, podczas Kongresu Pamięci Narodowej miała możliwość aktywnego poznawania historii Polski w XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów i odczytywanie więziennych grypsów, a nawet malowanie antyreżimowych haseł na murze. Nasi ósmoklasiści poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki” oraz wzięli udział w pokazie ratownictwa.
W ramach historycznej podróży można było zwiedzić strefy: „Walka o niepodległość i granice”; „II RP”; „II wojna światowa”; „Powojenny opór antykomunistyczny”; „Solidarność”, obejrzeć wystawę eksponatów dotyczących lat opozycji antykomunistycznej w Polsce czy też prezentację komiksów o tematyce historycznej opowiadających postaciach i wydarzeniach z XX w., wydanych przez IPN, m.in.: „W imieniu Polski walczącej”, „Powstanie Warszawskie”, „Wilcze tropy”, „Polskie Radio. Wrzesień ’39”, „Antek Srebrny” i wiele innych. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w strefie nowych technologii wirtualnej rzeczywistości („Gra Szyfrów”, „Szybowcowa ‘87”, Drukarnia „Solidarności Walczącej”), w której młodzież korzystała z gogli VR, aby złamać bolszewickie szyfry i przenieść się do mieszkania z tajną drukarnią w czasach komunizmu..
To były niepowtarzalne lekcje historii, łączące pokolenia…