SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU „POMARAŃCZA”

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomarańcza” działa w naszej szkole od listopada 2017 roku.

„Pomarańcza”, dlatego, bo to owoc, wręcz stworzony, by się nim dzielić.

Chcemy dzielić się tym, co umiemy i tym, co mamy, a przez to pomagać tym,
którzy tego potrzebują. Uczymy się pomagać mądrze. Wierzymy, że we wspólnym działaniu tkwi ogromna siła, która zmienia nasze otoczenie i nasz świat.
W roku szkolnym 2018/2019 dołączyliśmy do Klubu Szkół UNICEF.

Do działania w „Pomarańczy” może dołączyć każdy uczeń.

Opiekunem Koła jest pani Katarzyna Romanowska.Wydarzenia i akcje w roku szkolnym 2021/2022:

Drodzy Trzynastkowi uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele! W rezultacie dzisiejszego kiermaszu ciast uzbieraliśmy: 4238, 68 zł 🤩 Tak jak mówiliśmy, całą kwotę przekażemy na zbiórkę Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” przeznaczoną na remont domu dziecka przy ulicy Korczaka, do którego przyjadą dzieci z Ukrainy. Upiekliście rekordową ilość ciast! 😁 Część, której nie zdążyliśmy już sprzedać, zawieźliśmy do ośrodka Caritas, w którym przebywają uchodźcy z Ukrainy.
Co tu dużo mówić – DZIĘKUJEMY za to, że można na Was liczyć ❤️Szkolne Koło Wolontariatu 🍊

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku

Zbiórka dla uchodźców z Ukrainy ciągle trwa a nasi wolontariusze z wielkim zaangażowaniem zajmują się segregowaniem i pakowaniem przynoszonych przez Was darów. Do Bank Żywności w Olsztynie zawieźliśmy już dwa transporty, w których zebraliśmy: 53 paczki pieluch, 186 paczek mokrych chusteczek, 130 butelek wody, 15 termosów, 10 koców, 17 kaszek, 94 słoiczki gerber, 9 paczek mleka w proszku, 17 konserw, 6 zupek, 9 kremów, 38 mydeł, 60 past do zębów, 30 szczoteczek do zębów, 13 paczek podpasek, 45 szamponów, 15 mydeł w płynie, 2 opakowania masek, 8 herbat, 61 musów dla dzieci, 234 batony, 15 soków i 3 paczki chrupek oraz bardzo dużą ilość ubranek dla maluchów.Przeliczyliśmy wszystko, bo chcieliśmy pokazać ile rzeczy trafiło do nas po zaledwie kilku dniach od rozpoczęcia akcji – cieszymy się z tak zaangażowanej społeczności SP13 🙂Pamiętajcie, że działamy dalej!🇺🇦

May be an image of 9 people, people standing and outdoors
May be an image of 4 people, people standing and footwear


Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „Solidarni z Dziećmi warmińskie szkoły dla dzieci w Ukrainie Miejsce zbiórku: SEKRETARIAT SZKOŁY od PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 7:00 15:00 PONIEDZIAŁEK- NIEDZIELA OD 15:00 DO 20:00 SEMINARIUM "HOSIANUM" ul. Hozjusza 15 pieluchy ubr ranka dla dzieci, skarpetki, body butelki dla dzieci bielizna mokre chusteczki woda batony koce Åpiwory termosy Będziemy wdzięczni za opisanie rozmiarem paczek z ubraniami.”

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomarańcza”, jak co roku zaprasza wszystkich do włączenia się w akcję Gwiazdka z Przyszłością. Do 13 grudnia w koszach postawionych przy Świątecznym Miasteczku w holu na parterze zbieramy słodycze i (koniecznie nowe!) zabawki. Posłużą one do stworzenia świątecznych paczek dla najmłodszych pacjentów z Warmii i Mazur, objętych opieką Fundacji Przyszłość dla Dzieci.

16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu rozwiesili w naszej szkole hasła wspierające wszystkich, którzy mogą czuć się odsunięci, lub wykluczeni. Pamiętajcie – różnimy się – lubimy się!

Tuż przed 1 listopada staramy się z naszymi uczniami zadbać o groby na zabytkowym Cmentarzu Świętego Józefa. Na lekcjach religii regularnie w tym tygodniu groby porządkują klasy z p. Moniką Szulc, a dziś do tej inicjatywy dołączyło także Szkolne Koło Wolontariatu.

Pierwsze w tym roku spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu za nami! Zainicjowaliśmy drugą edycję programu Empatyczna Klasa, a naszymi gośćmi były dziś Julka i Natalia – absolwentki naszej szkoły i byłe członkinie Koła. Opowiedziały młodszym koleżankom i kolegom o swoich doświadczeniach w pracy wolontariackiej w Trzynastce i o tym jak pomaganie innym stało się częścią ich życia. Takie spotkania to sama przyjemność, a my ruszamy do pracy i… Zapraszamy! Dołączajcie do nas!

Wydarzenia i akcje w roku szkolnym 2020/2021:

Szkolne Koło Wolonatariatu „Pomarańcza” podsumowało swoją tegoroczną działalność i udział w Ogólnopolskim Projekcie Emp@tyczna Klasa. Dziękujemy całej społeczności naszej szkoły za udział w działaniach Koła – razem zrobiliśmy sporo dobrego!

 • zbiórka na nowe Hospicjum dla dzieci w Olsztynie
 • zbiórka słodyczy i zabawek dla Fundacji „Przyszłość dla dzieci”
 • Dzień Wolontariusza – 5 grudnia 2020

Wydarzenia i akcje w roku szkolnym 2019/2020:

 • Szlachetna Paczka
 • Zbiórka pluszaków, materiałów plastycznych, gier i słodyczy dla dzieci ze Szpitala w Olsztynie
 • Spotkanie z p. Szymonem Hołownią w ramach konferencji „Szkoła uczy pomagać”
 • Dzień Wolontariusza
 • Kiermasz ciasta i zbiórka dla Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”
 • Weekendowa zbiórka dla Banku Żywności w Olsztynie
 • Udział w akcji „Pomóżmy przetrwać zimę olsztyńskim ubogim i bezdomnym” Fundacji Pomoc Patrioty

Najważniejsze akcje Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2018/2019 to:

 • Organizacja kiermaszu ciast, połączonego ze zbiórką pieniędzy na sztandar Szkoły z okazji Walentynek (luty 2019)
 • Organizacja zbiórki na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie (marzec 2019)
 • Współorganizacja i pomoc w tworzeniu galerii “Szczęśliwe Koty Szczęśliwej Trzynastki”
  z okazji Dnia Kota (luty 2019)
 • Współorganizacja turnieju z okazji Dnia Wiosny oraz promocja Światowego Dnia Zespołu Downa – udział w akcji Linia Prosta i Dzień Kolorowej Skarpetki (marzec 2019)
 • Pomoc podczas organizacji Dnia Otwartego szkoły (marzec 2019)
 • Współorganizacja zbiórki plastikowych butelek i stworzenie instalacji artystycznej w holu szkoły z okazji Dnia Ochrony Wód (maj 2019)
 • Pomoc podczas realizacji programu Erasmus+ i przy koordynowaniu wizyty partnerów programu  (maj 2019)
 • Pomoc podczas festynu z okazji Sportowego Dnia Dziecka (maj 2019)

Najważniejsze akcje Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2017/2018 to:

 • Akcja pisania listów do dzieci z fundacji Marzycielska Poczta
 • Zbiórka zabawek dla pacjentów dziecięcego oddziału Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie
 • Zimowa Zbiórka dla zwierząt ze Schroniska w Olsztynie
 • Współpraca z Biurem ds Osób Niepełnosprawnych UWM, które zorganizowało w naszej szkole warsztaty dla uczniów
 • Sprzątanie Świata i sadzenie kwiatów wokół szkoły z okazji Dnia Ziemi
 • Kawiarenka na Dzień Dziecka, w ramach akcji Kilometry Dobra Fundacji Przyszłość dla Dzieci
 • Promowanie działań wolontariackich w naszej szkole w międzynarodowym projekcie My Rights My Responsibility, założonym przez fundację EducAid Sierra Leone i Miriam Mason-Sesay, ambasadorkę Varkey Foundation.