1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pierwszego marca na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku obchodzone jest polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „Żołnierzami drugiej konspiracji”.1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W roku największej aktywności podziemia – 1945 działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło zamordowanych.
Na lekcjach historii zapoznaliśmy się z losami i historią Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie podczas lekcji zdalnych przygotowali plakaty, lapbooki oraz prezentacje multimedialne.