„Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie(…)”

Piątkowa godzina wychowawcza na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów klasy 5b, którzy wraz z wychowawczynią, panią Renatą Dembińską, udali się na pobliski cmentarz przy Kościele św. Józefa, aby zapalić światełka pamięci na zapomnianych i opuszczonych mogiłach dawnych mieszkańców Zatorza.

Uczniowie bardzo przeżywali to wydarzenie, mimo iż niektórzy z nich mieszkają nieopodal, a inni od lat mijają nekropolię w drodze do szkoły. Tym razem to miejsce skłoniło ich do refleksji nad wartością pamięci i rodziny w życiu człowieka. Jak ważne jest, żeby ktoś o nas pamiętał…

To była wyjątkowa lekcja historii, wychowania, empatii, tolerancji i szacunku. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich postawy w tym dniu.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”
Wisława Szymborska

Już po raz trzeci społeczność Trzynastki pokazała, że pamięta i wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Podobnie jak w ubiegłych latach uporządkowaliśmy bezimienne i opuszczone groby w okolicy, zapaliliśmy znicze oraz odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i poznaliśmy związane z nimi historie. Szkoła pamięta!

#Szkolapamieta