POWSPOMINAJMY…

„Nauczyciel każdy powinien być o tym przekonany, że przymioty Jego rozumu i serca wpłyną w rozum i serca uczniów.”
(z Ustawy Komisji Edukacji Narodowej)

Dzisiaj, 14 października, pragniemy przypomnieć całej społeczności szkolnej o Komisji Edukacji Narodowej – patronie naszej szkoły.

14 października 1773 roku – rok po dokonaniu pierwszego rozbioru Polski – powstała KOMISJA EDUKACJI NARODOWEJ – pierwsza państwowa władza szkolna w skali światowej. Członkami KEN- u zostali najwybitniejsi ludzie tej epoki – wykształceni, a przy tym przekonani o konieczności dokonania zmian i przeprowadzenia reformy szkolnictwa.

Działalność Komisji dotyczyła przede wszystkim zmiany kierunku wychowania społeczeństwa. Wychowanie młodzieży stało się sprawą całego narodu. Tym celom miało służyć nauczanie wszystkich przedmiotów. W programie znalazła się m. in. nauka czytania i pisania w języku polskim, arytmetyka, podstawy rolnictwa i niektórych rzemiosł, higiena i fizyka – nowe przedmioty. Uczono też języków obcych!

Wprowadzono naukę obywatelską – każdy uczeń miał wiedzieć, czuć i pamiętać, że zarówno wśród własnej rodziny, środowiska oraz całego narodu, którego jest cząstką – obowiązują go określone powinności.

Olbrzymią rolę w zreformowanym szkolnictwie odgrywali wówczas nauczyciele. Komisja Edukacji Narodowej złożyła hołd nauczycielom, ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Dzisiaj, w rocznicę powstania tego pierwszego ministerstwa edukacji narodowej, obchodzimy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji życzymy Naszym Drogim Nauczycielom zdrowia, wytrwałości, cierpliwości i satysfakcji z wykonywanego zawodu, zwłaszcza w tych ciekawych, lecz trudnych czasach.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…

„My – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie – Ślubujemy: Tobie , Ojczyzno, sztandaru tego strzec, pracą i nauką służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi. Wyrabiać w sobie silną wolę, odwagę i prawdomówność. Ślubujemy!”

W dwusetna rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, 13 października roku 1973, nasza szkoła otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej oraz sztandar, który służył Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie przez prawie pół wieku, a dzisiaj przejdzie do historii. Jego zaszczytne miejsce zajął nowy sztandar, zdobyty wspólnymi siłami przez całą społeczność szkolną: rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

W tym miejscu z całego serca dziękujemy tym wszystkim osobom, które ze względu na okoliczności nie mogą być tu z nami, a które zaangażowały się w doprowadzenie tego przedsięwzięcia do końca.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani dyrektor, Darii Narbut oraz pani Magdaleny Ciesielskiej – nauczycielki historii, bowiem dzięki ich staraniom i wysiłkom udało się doprowadzić do zakupu nowego i pięknego sztandaru szkoły.

Kolejny raz Trzynastka pokazała swoją siłę, moc i jedność. Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy!!!

Nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 13 imienia Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie w swojej symbolice odwołuje się do symboli narodowych: białego orła w złotej koronie na czerwonej tarczy herbowej, bieli i czerwieni flagi narodowej, a także elementów bliskich naszej szkole.

W punkcie centralnym widnieje rozłożona księga, z której wypływa motto, a zarazem przesłanie dla wszystkich uczniów: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”

W czterech rogach sztandaru zamieszczono liście dębu – trwałego i mocnego drzewa wraz z jego owocami. Żołędzie – symbolizują nas, uczniów, których Trzynastka chce wychować na mocnych, silnych i mądrych ludzi, którzy się nie poddadzą w życiu, nie ulegną. Tak jak dąb, oprą się życiowym zawieruchom i niebezpiecznym wiatrom.

Najważniejszym momentem dzisiejszej skromnej, aczkolwiek podniosłej uroczystości, było przekazanie pani dyrektor nowego sztandaru przez przedstawicieli społeczności Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie: wiceprzewodniczącą Rady Rodziców – panią Annę Furgał oraz nauczycieli naszej szkoły: pana Mateusza Laseckiego oraz panią Małgorzatę Całkę.

Następnie dyrektor szkoły – pani Daria Narbut – przekazała sztandar młodzieży, mówiąc: „Przekazuję Wam sztandar szkoły – symbol patriotyzmu i tradycji, noście go z dumą i honorem.”

Nowy sztandar „z dumą i honorem” nosić będą uczniowie klasy VIII B: chorąży – Adam Choromański oraz przyboczne – Małgorzata Furgał i Patrycja Kaczmarczyk. W skład pocztu honorowego, który ostatni raz prezentował stary i wysłużony sztandar weszli również uczniowie klasy VIII B: chorąży – Marcel Michalak oraz przyboczne – Barbara Ciesielska i Paulina Dworakowska.

W imieniu całej społeczności szkolnej uroczyste ślubowanie na nowy sztandar złożyli: Gabriela Golanko, Tomasz Dyro i Patryk Kuzan.

Dziękujemy serdecznie obu pocztom sztandarowym za godne i dostojne reprezentowanie całej społeczności Trzynastki w tym ważnym momencie naszej historii. Pani Małgorzacie Całce – wychowawczyni klasy VIII B – gratulujemy tak dojrzałych i odpowiedzialnych wychowanków.

Ten dzień na pewno przejdzie do pięknej, ponad sześćdziesięcioletniej historii Szczęśliwej Trzynastki.

„Kto liczy na tygodnie, sieje trawę. Kto liczy na lata, sadzi drzewa. Ale kto liczy na stulecia, ten wychowuje i kształci ludzi.”

Nasi Drodzy Pierwszoklasiści dostąpili zaszczytu złożenia ślubowania na nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 13 imienia Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie. Wielkim przeżyciem dla dzieci był moment, kiedy dyrektor szkoły – pani Daria Narbut – dokonała uroczystego pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szczęśliwej Trzynastki. Oczywiście, zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć dotknięcia ramienia ucznia za pomocą ogromnego ołówka.

W tym wyjątkowym dniu szczególne podziękowania – za podjęcie wyzwania wychowywania i nauczania młodego człowieka w tych ciekawych, lecz trudnych czasach – otrzymały wychowawczynie klas pierwszych. To im zadedykowaliśmy dzisiaj pierwsza piosenkę i pierwszy wiersz – z życzeniami zdrowia, siły, cierpliwości i pasji, a tym samym fantastycznych pomysłów na kolejne trzy lata. Życzymy, aby praca z ich wychowankami stała się piękną przygodą.

Wszak – jak napisał Jan Zamojski – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z dzisiejszej uroczystości:
Zdjęcia – apel 14.10.2020